> Rom- és underground kocsmák félhomályába járni nem csak külföldi fiatalok és merengő, állástalan diplomások számára vonzó elfoglaltság, vagyunk ezzel még páran - igaz, miniszterelnök úr? -, épp csak az árakat sokalljuk ahhoz, hogy barátainkkal odaszokjunk. Van megoldás? Mitől más világ ez, miért lehet jobb egy romos hely és berendezés, mint egy új, miért Budapest a romkocsmák paradicsoma? Terenyei Zsolttal, a romkocsmakalauz.hu ügyvezetőjével beszélgettük a romkocsmákról, és hogy nekik mi közük is van hozzá.
- Tudnál egy rövid áttekintést adni a romkocsmák magyarországi történetéről, és azok kialakulásának okairól?
Meglepő, de már több mint 10 éve nyitott meg az első romkocsma, a Szimpla Kert Magyarországon. Jól ráéreztek arra, hogy a fiataloknak lenne igénye a különleges formabontó helyekre, amik programokat és laza szórakozást is ígérnek. A Szimpla Kert sikerén felbuzdulva azóta gombamód szaporodtak el a hasonló helyek Budapesten, teljesen új színt hozva ezzel a főváros kulturális és éjszakai életébe. A romkocsmákat főleg olyan régi bérházakban alakították ki, amik már évek óta üresen álltak. Részemről azért is örültem az ötletnek, mert valószínűleg lerombolták volna ezeket az épületeket és semmitmondó irodaházakat építettek volna a helyükre, amik nem illenének bele a városképbe. Kezdetben persze nagy rizikó volt egy romos épületben kocsmát nyitni egy régi bérház udvarán és szedett-vedett bútorokkal berendezni, de vevők voltak rá az emberek és azóta is töretlen a siker, sőt mára már Budapest látványosságává váltak a romkocsmák.
- Mit gondolsz, mi adja a romkocsmák vonzerejét?
Kezdetben a lazaság, a kötetlenség, a titokzatosság, a felfedezés izgalma, egyfajta szocreál hangulat. Mára már a titokzatosságot és a felfedezést főleg a külföldieknek jelenti, ők úgy néznek a romkocsmákra, mint autentikus szórakozóhelyekre, ahova csak a beavatottak jutnak el, akik nem csak azért látogatnak ide, hogy gyönyörködjenek a városban. A romkocsmák vonzerejét az iszogatás mellett a mozgalmas és változatos programok, a koncertek, kiállítások, bulik, csocsó, ping-pong stb. adják.
- Mennyire magyar ötlet a romkocsma? Ismersz-e más országban hasonló koncepciójú helyeket, azok mióta működnek, illetve mi az oka annak, hogy nincs ilyen mindenhol?
Tudtommal nem teljesen magyar az ötlet, de ennek ellenére nagyon ügyesen hungarikumot csináltunk belőle. Több európai országban is vannak hasonló helyek, mint például Németországban. Úgy gondolom, egy ország múltja döntően befolyásolja azt, hogy hol tud igazán hitelesen működni egy romkocsma. Dubaiban például nehezen tudnám elképzelni, de Közép-Kelet-Európa ezeknek a helyeknek a melegágya, és a külföldi fiatalok éppen ezért jönnek ide, hogy ezt a feelinget érezzék.
- Egy romkocsmát nem csak az épület, de a berendezés is nagyban meghatároz. Hol szerezhetőek be ilyen mennyiségben a szükséges bútorok, kacatok? Könnyebbség vagy nehézség, hogy használt anyagokkal (is) kell dolgozni?
Igazából erre nem tudok kompetensen válaszolni, mert nincs se lakberendezői se enteriőr tervezői tapasztalatom. Én lomtalanításra és bolhapiacra mennék a bútorokért, de vannak köztük iparművészeti darabok és új funkciót betöltő teljesen hétköznapi tárgyak is. Szerintem nehezebb, mert adott tárgyakból kell egy koncepciót kialakítani, illetve beilleszteni őket a már meglévőbe. Úgy gondolom, több kreativitást igényel, hogy meglássa az ember mit lehet kihozni egy csomó szedett-vedett bútorból, mint egy katalógusból kiválasztani az egymáshoz illő darabokat.
- Mi a különbség romkocsma és romkocsma között? Mitől lehet jobb egyik, mint a másik?
Az egyedi ötlet a lényeg és az atmoszféra, amit kialakítanak. Vannak olyan helyek, amik szívesen koppintanak másokat, de sosem tudnak még csak a közelébe sem érni az eredetinek. A másik nagyon fontos dolog a kiszolgálás minősége, itt lazaságra és közvetlenségre van szükség, persze annak az alapelvnek a szem előtt tartásával, hogy a vendég a legfontosabb.
- A romkocsmák után megjelentek a romkocsmák stílusjegyeit mutató, de nem romos épületekben működő art kocsmák, illetve a romos házban lévő nem romkocsmák. Szerinted ez egy természetes evolúció? Hol a határvonal? Hogy látod, merre tovább?
Igen ez egy természetes fejlődés, illetve az újonnan felmerülő igények kielégítése. A kocsma tulajdonosok rájöttek arra, hogy egyre nagyobb potenciál van a romkocsmákban. Viszont van egy olyan közönségréteg, aki a lomos designra nem annyira nyitott, de a puccos helyekért sem rajong, ennek ellenére szívesen jár olyan helyekre, amik mégis különlegesek. Én örülök ennek az irányvonalnak, mert ezek a helyek egyre inkább le fogják váltani az egysíkú kocsmákat, kávézókat, és színesebbé, érdekesebbé teszik a várost.
- A romkocsmák sikereire egyre többen építenek vállalkozásokat. Ti italakciós kuponokat árultok. Miért pont ti? Hogy jött az ötlet? Vannak más terveitek is a jövőre nézve?
Azért mi, mert nekünk jutott eszünkbe. :) Hogy jött az ötlet? Válság van, de hát inni azt mindig kell. Először 2009-ben jött az ötlet, de csak 2011-ben kezdtük el vele foglalkozni, mert úgy láttuk, hogy rengeteg rom és art kocsma nyitott, viszont az emberek többsége még mindig csak 4-5 ilyen helyet ismer. Terveink mindig vannak, de ezek még üzleti titok részét képezi.
- Mennyire fogynak az akciós italkuponok? Mikor és mire használhatóak fel? Ki a célközönség? Miért éri ez meg mindenkinek?
Nem panaszkodunk, szeretnek inni az emberek. Azt gondoltuk, hogy az egyetemisták és a turisták fogják főleg használni, de mi is meglepődtünk azon, hogy milyen sok 40 év feletti is lelkesedik az ötletért. A kuponokat minden nap nyitástól este 10 óráig lehet felhasználni, a legtöbb helyen bármilyen italra. A felhasználóknak ez azért jó, mert ha jól akarják kihozni az estéjüket, nem kell feltétlenül otthon alapozni, miközben azon megy a vita, hogy melyik szám menjen a youtube-on. A legfontosabb, hogy új helyeket ismerhetnek meg. A beváltóhelyeknek azért jó, mert egyrészről nem otthon alapoznak az emberek, illetve sűrűbben ülnek be hozzájuk akár munka után is egy jó italra.
- A romkocsmák mellett több más típusú kocsma is szerepel az akciós italkupont beváltók listáján. Kik a mostani elfogadóhelyek, jelentkezhetnek-e mások, mi alapján válogattok, mik a belépési feltételek?
Igen, eredetileg sem csak romkocsmákat kerestünk, hanem olyan helyeket, amik valami pluszt tudnak nyújtani a megszokott kocsmákhoz, bárokhoz képest. Jelenleg közel 20 helyen lehet beváltani a kuponokat: Instant, Morrison’s Opera, Morrison’s 2, Szóda, Kisüzem, Pirítós, Grandio, Corvintető, Fogas Ház és Kert, Bazaar Klub, Gondozókert, Retox Bar, Nappali, Monyó, Lámpás, Lokál, Abszolút Pálinka, Könyvtár Klub, Trefort Kert.
Természetesen jelentkezhetnek új helyek, mi is szeretnénk, ha tovább bővülne ez a lista. A kiválasztásnál legfontosabb, hogy beleilljen a koncepciónkba a színvonal megtartása mellett, és hosszú távon tudjunk együtt dolgozni.
- Aktuálisan melyik a kedvenc kocsmád és miért? Szerinted milyen lenne egy ideális kocsma?
Most jöhetnék olyan közhelyekkel, hogy mindegyik helyet ugyanannyira szeretem, de úgy gondolom, nem lenne korrekt elárulni, hogy melyik a kedvencem. Számomra az ideális kocsmában egyedi és ötletes a design, a zene hangerejétől még lehet beszélgetni, esetleg vannak programok, különlegességek a kínálatban, profi és kedves a kiszolgálás.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek