> Rántsuk le a puccleplet a borozás témaköréről! A Palack jóvoltából mostantól minden héten borszerda, hogy könnyed és közvetlen stílusban a laikusokkal is megismertessük a jó borokat, és hasznos gyakorlati tudást adjunk a kezükbe. Mennyire határoz meg a csomagolása egy bort? Lehet-e jó bor egy pille palackban? Milyen kategóriát képvisel a folyóbor? Most mindezekre választ kapunk!
Először is szögezzük le, a folyóbor, pillepalackos bor, kannás bor fogalmak nem feltétlenül pejoratív fogalmak, de a tablettás bor mindenképpen az.
Hangsúlyoznám, hogy az utóbbi "ital" nem látott sohasem szőlőt, a tablettás bor különböző adalékanyagok (víz, alkohol, glicerin, borkősav, tanninpor, természetes és mesterséges színezékek) adott arányú vegyítése. Ennél egy fokkal jobb a "lőre", mely a must kiforrása után a hordó alján maradt seprű vízzel történő felöntését, majd cukor hozzáadásával annak újbóli kierjesztését jelenti.
A pillepalackos, kannás vagy folyó jelzők csak a bor csomagolására és kiszerelésére vonatkoznak. Jóllehet általában ebben a formában találkozunk a kétes eredetű és kifogásolható minőségű borokkal, mivel ez olcsóbb, mint a 0,75l űrtartalmú üvegbe való letöltés. Ezért váltak pejoratív fogalmakká az alábbi jelzők.
Kereskedelmi forgalomban ritkán találkozhatunk igazi minőségi borral pillepalackban és kannás kiszerelésben, de hála Istennek egyre több vendéglátó helyen a ház folyóbora (értsd: jellemzően a legolcsóbb, amit kimérnek) tisztességesen elkészített 100% szőlőalapanyagból, hozzáadott adalékanyagok nélkül, jó nevű termelőtől származik. A lényeg, hogy a folyóbor jellemzően magnumpalackban (1,5l-es üveg) vagy nagy fémtartályokban kerül a kereskedelmi egységekbe, csak poharazva árulják, üveggel nem lehet megvásárolni. Gazdaságosabb kiszerelés mind a termelőnek, mind a vendéglátósnak, így tudják biztosítani a jó ár-érték arányt.
Továbbá, bár ugyancsak nem annyira elterjedt manapság, de a pincénél termelőtől vett bor is kerülhet letöltésre pillepalackban vagy kannában. A komoly borokat azért nem töltik kannába vagy pillepalackba, mert az alkalmatlan a bor további érlelésére. Egyrészt a műanyagból az alkohol kiold káros anyagokat, melyek a bor illatát és ízét is befolyásolják, másrészt a már félben lévő bor sokkal gyorsabban oxidálódik (öregszik).
Egy viszonylag új fogalom továbbá a bag in box bor. Ez szintén alkalmas minőségi bor csomagolására, és borkereskedésekben is találkozhatunk már vele.
(x) A Palack Borszerda szerzője Polák Dávid, sommelier, a Palack Borbár szakértője.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek