> Rántsuk le a puccleplet a borozás témaköréről! A Palack jóvoltából mostantól minden héten borszerda, hogy könnyed és közvetlen stílusban a laikusokkal is megismertessük a jó borokat, és hasznos gyakorlati tudást adjunk a kezükbe. Kezdjük az alapoktól! Egyáltalán mit nevezünk bornak?
A magyar bortörvény szerint bornak nevezzük azt az elsősorban (más gyümölcsökből is készülhet, mint például eper, meggy, alma) szőlőből készült alkoholos italt, melynek alkohol tartalma 7 és 16% között mozog.
A kipréselt szőlő leve a must. Alkoholt még nem tartalmaz. Amikor erjedésnek indul, népiesen murcinak nevezzük. A bor pedig ezzel a folyamattal, a szőlőszemekből kipréselt must alkoholos erjedésével készül.
A borkészítés nagy múltra tekint vissza. Már az időszámításunk előtti 5. évezredből előkerült kerámiaedények is utalnak arra, hogy a korabeli civilizációk borkészítéssel foglalkoztak.
A más gyümölcsökből készített alkoholos italt gyümölcsbornak hívjuk. Továbbá megkülönböztetünk likőrbort is, melynek alkoholtartalmát valamilyen égetett szesszel megnövelték. Ezek híres nemzetközi példái a sherry, a madeira, a vermut, a marsala és a portói.
(x) A Palack Borszerda szerzője Polák Dávid, sommelier, a Palack Borbár szakértője.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek