> Húsvét előtt a nagyböjt idején jellemző volt, hogy a vidéki emberek zöld ételeket ettek, főként friss növényekből. Talán ez adhatta az ötletet a cseh sörgyáraknak, hogy ünnepi söreiket is zöldre fessék, és a budapesti cseh sörözőknek hála ezekből több megkóstolható.
Az alkalmi sörök hagyománya, köztük a húsvétié, évszázadokra vezethető vissza. Az ünnepi sörök jellemzően testesebbek, erősebbek, mint a hétköznapi asztali sörök, ám valahogy a húsvéti sörökre ez pont nem igaz, különlegességüket inkább az alapanyagoknak és az összetettebb technológiának köszönhetik.
Csehországban 1999-ben főztek először zöld sört a prágai Pivovarský Důmban, és bármily meglepő, de semmi köze nem volt az írek nemzeti ünnepéhez, a Szent Patrik naphoz. Az előállítás során többféle növényi kivonat hozzáadásával próbálkoztak, végül a csalán hozta meg a várva várt sikert, az ún. "kopřivové pivo" azóta is a szortiment állandó darabja.
2006-ban a brünni Starobrno sörgyár látta meg a zöld sör (zelené pivo) nagyüzemi gyártásában a potenciált. Ők tipikusan szezonális ajánlatként húsvét előtt az utolsó vacsora emlékének ünnepére Zöldcsütörtökre főzik, s néhány hét alatt mintegy kétezer hektoliterrel adnak belőle el Csehországban. Ez egy hosszú ászokolású alsó erjesztésű sör, melyhez egy titkos receptúrájú speciális gyógynövény-kivonatot adnak.
2008-ban egy nagykanizsai kocsmáros zöld sörének volt a honi bulvár sajtónak hála országos visszhangja. Bár Béci' bát nem annyira a húsvét ihlette, sokkal inkább az a tény, hogy fanatikus fradista, a Stari Sörfőzdében készülő találmánya anno „Smaragd Zöld Sör” elnevezéssel került a palackba. Ízében ez is gyógynövényes volt, és semmiféle mesterséges anyagot nem tartalmazott.
Magyarországon sem a tapolcai kisüzemi sörfőzde zöld söre, sem a szándék nem terjedt el. Rendben, hogy különleges a színe, de az ízvilág nem győzte meg a fogyasztókat, ám a húsvéthoz kötődően Csehországban mégis legalább 8 sörgyár készít hasonlót. Ezek közül a Jaromír sörözőben és sörkertben kapható a Dudák Sörgyár húsvéti zöld söre, az Öszvérben és a Zöld Kapu vendéglőben a Primátor zöldje, a Hrabal sörözőben a Ježek sörgyár sajátja, de bizonyára sokan megkóstolnák a Konrad üdvöskéjét, az apró Purkmistr sörgyár cannabist tartalmazó darabját, a Litovel sörgyár különlegességét, vagy a Pivovar U Švelchů specialitását is, hisz attól hogy zöld - tapasztalatból mondom -, még lehet jó.
Sörben gazdag kellemes húsvéti ünnepet kívánunk!
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek