> Rántsuk le a puccleplet a borozás témaköréről! A Palack jóvoltából mostantól minden héten borszerda, hogy könnyed és közvetlen stílusban a laikusokkal is megismertessük a jó borokat, és hasznos gyakorlati tudást adjunk a kezükbe. Mivel odakinn nagy a hideg, jól tud esni, ha a bor meleg. De nem mindegy, milyen!
Elkezdődött az újév, és vele együtt az első komolyabb mínuszok is beköszöntek. Eljött hát az ideje, hogy ejtsünk pár szót a forralt borról.
A múltját tekintve a rómaiakig visszavezethetjük. De például az angol nyelvben csak a 14.században említik (mulled wine); eleinte így mentették meg a romlásnak induló borokat. A forralt bor múltja tehát nem kifejezetten nemes. Az igazság pedig az, hogy manapság sem a presztízs borokból készítjük ezt az italt, legalábbis én még nem mertem Gere Attila Kopárjából forralt bort készíteni. (Akinek van ilyen jellegű tapasztalata mindenképp ossza meg velünk a tapasztalatokat.)
Mivel a forralással a bor szerkezete jelentősen átalakul, és a fűszerekkel az aromákat is megborzoljuk, nem ajánlott a féltve őrzött évjáratos borokat felforralni. Ugyanakkor azt se gondoljuk, hogy a forralt bort mindenből készíthetünk. Többek között a dugós bor, miként főzésre, úgy forralt bornak is alkalmatlan. Sőt a forralással felerősítjük a dohos és keserű ízhatást a hibás borban. Ugyanakkor az oxidált fáradt bor ilyen módon még fogyaszthatóvá válik, effajta megmentése a bornak teljesen elfogadott.
Ízlés kérdése, de aki szeretné, hogy forralt bora tartalmas legyen, ne adjon vizet a borhoz. Nagyon fontos tudnivaló továbbá, hogy a megnevezéssel ellentétben nem szabad felforralni a bort, mert azzal sok aromát elveszítünk. A hideg téli hónapokban, mindenki keres valami meleget. A forralt bor tipikusan európai találmány, és értelemszerűen azokban az északi országokban terjedt jobban el, ahol amúgy is jellemzően hideg van. Tájékoztatásul egy-két elnevezése a forralt bornak más országokban: Glřg Svédországban, glögi Finnországban, és Glühwein Németországban. Európa más részein vagy nincs hideg, vagy inkább vodkát isznak.
A receptek széles tárházát találjuk már az interneten is, mondhatni ahány ház annyi szokás, a legfontosabb összetevők persze mindenhol megegyeznek: fahéj, szegfűszeg és citrusok (citrom, narancs). Hogy mennyire legyen édes, az csak ízlés kérdése. Ajánljuk, hogy eleve félédes bort vásároljunk, ugyanis így jó esetben legalább szőlőcukrot tartalmaz, és nem répacukrot. A szín is sokszor megosztó, valaki a vörösre esküszik, mások pedig a fehérre. Újonnan a rosé borok előretörésével a rosé forralt bor is megjelent a piacon.
A mi titkunk a Palack borbárban a narancs és alma mellett a sok fűszer, a jó minőségű vaníliarúd, az ánizs, és főzetenként 2 dl rum. :)
(x) A Palack Borszerda szerzője Polák Dávid, sommelier, a Palack Borbár szakértője.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
.. Utolsó kommentek