> Rántsuk le a puccleplet a borozás témaköréről! A Palack jóvoltából mostantól minden héten borszerda, hogy könnyed és közvetlen stílusban a laikusokkal is megismertessük a jó borokat, és hasznos gyakorlati tudást adjunk a kezükbe. Azt például tudjátok, hogy csupán a bor színe mennyi mindent elárul róla?
A borismereti oktatások gyakorlati része ott kezdődik, hogy a bort kitöltve a pohárba először szemmel vizsgáljuk meg. Figyeljük meg a színét és az állagát! Ha durván szakmailag szeretnénk vizsgálni a bort, fontosak a jó fényviszonyok, és ha igazán pontosan akarjuk a bor színét meghatározni, azt fehér felület előtt vesszük szemügyre. Ennek fényében fehér és vörösbornál is következtethetünk a bor korára, testességére, tartalmasságára.
Fehérbornál a fiatal reduktív bor színe halvány citromsárga, olykor zöldes beütéssel (reflexekkel). Az idő előrehaladtával a fehérbor aranysárgába hajlik, azaz egyre sötétebb árnyalatot vesz fel. A fahordó használata szintén mélyebb színt ad fehérborunknak. Ahogy a bor túlmegy a csúcsán, azaz kezd elfáradni, öregedni, borostyánba majd barnába hajlik a színe. A kőolaj sötétségű negyven éves tokaji aszút tehát ne tartogassuk féltve a pincében, mert annak élvezeti értéke egyenlő a nullával.
Vörösboroknál a fiatal bor színe élénk bíbor színt (lila) mutat. Korral a rubinba (vörös) hajlik, míg az öregedéssel itt először téglavörös, gránátkék, majd kólás barna színt vesz fel. A fehérborral szemben a különbség tehát, hogy a vörösbor az idő előrehaladtával folyamatosan világosodik.
Az állagot is érdemes vizsgálni, egy-egy pörgetéssel. A bor feltapadása a pohár falán ugyanis sokat elárul a bor szárazanyag tartalmáról, sűrűségéről és maradékcukor tartalmáról. A vízszerű könnyű bor lefolyása gyors, míg az olajos, telt bor glicerin gyűrűt képez a bor falán és kis lábakban folyik vissza. Borban elmélyült olykor sznob barátaink ezeket a lábacskákat számolgatják. Minél több láb ugyanis annál sűrűbb a bor. Ezek a lábacskák képzik a sommelier körökben divatos templomablak effektust is.
A bor színe és megjelenése továbbá több borhibát is leleplezhet. Többek között a kiválások, színtörések kóstolás előtt sejtetik, hogy valami nincs rendben a kóstolni kívánt borunkkal.
(x) A Palack Borszerda szerzője Polák Dávid, sommelier, a Palack Borbár szakértője.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
micsoda? 2014.10.22. 20:51:05
cenzuratroll bosszanto 2014.10.23. 09:22:31
altimus 2014.10.23. 09:42:38
de visszaterve a borra, a bor szine valoban sokat elarul. habar pl. a tokaji aszu peldaval a cikkiro lyukra futott, ugyanis a magas cukortartalu edes aszu speciel igen hosszan tarthato palackban es a szine is tipikusan sotet, barsonyos. de pl. egy tokaji esszencia szinte sotetbarna es igen hosszu ideig megorzi a minoseget. 40-50 eves palackokat is boven talalni.
bontottcsirke 2014.10.23. 09:49:07
Pierr Kardán 2014.10.23. 10:40:31
Az íze pedig fenomenálisan csúcskurvajó volt!!!!!!
cenzuratroll bosszanto 2014.10.23. 12:39:54
Igen, pontosan az ilyen fajta okoskodáson szoktam nevetni.
@bontottcsirke:
30 forintos kannást. Megnyugodtál?
Zoltán Furik 2014.10.23. 14:51:52
áasdklfjáasn 2014.10.23. 16:55:43
palackborbár 2014.10.27. 11:46:32
A magyar állam tulajdonában is vannak 50-es 60-as évekből származó aszúk, melyeket delegációknak ajándékoznak. Ezek értéke több millió forint és még mindig egyben vannak. De a színűk BOROSTYÁN!!! Nem fekete...
.. Utolsó kommentek