Helyszín: HUNGEXPO Budapesti Vásárközpont,
Időpont: 2017. szeptember 20-24. 14:00
Kiváló minőségű pálinkákat kóstoltat a Pálinka Nemzeti Tanács az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállításon és Vásáron (OMÉK 2017). A rövid tanfolyamot a tanács kóstolómesterei tartják, akik egy érzékszervi teszttel egybekötve magyarázzák el a jelenlévőknek a pálinkák közötti különbségeket. A résztvevők arany, ezüst és bronz minősítésű termékeket is összehasonlíthatnak a vakkóstolás során.
Pálinka és körömlakklemosó
Ragasztó, körömlakklemosó és büdöszokni-szag: leginkább így lehet jellemezni az elő- és utópárlatos, vagyis a hibás pálinkák szagát. Ezeket figyelik a vizsgálóbírók a pálinkaversenyeken, és ezek alapján vehetjük észre mi is, ha valami nincs rendben a poharukban. Amikor a főzeteken előpárlatos jegyeket érzünk, olyankor körömlakklemosóra, vagy ragasztóra emlékeztető szag csapja meg az orrunkat. Ilyenkor érdemes inkább illedelmesen nemet mondani a kínálónak.
Csuklóra kent pálinka
A kóstolómesterek számos trükköt ismernek, amivel még könnyebb kiismerni a különböző pálinkákat. Az ún. bőr-próba során egy keveset a csuklójukra dörzsölnek a pálinkából, ami, miután elpárolgott, különböző illat-, vagy éppen szagmintát hagy maga után. Ha gyümölcsös, kellemes illatot érzünk, bátran kóstoljunk, de ha romlott tejhez, vagy a már említett büdöszoknihoz hasonlít, inkább ne kérjünk belőle.
Szürcsölgetni kötelező
Sokan még mindig shot-ként tekintenek a pálinkára, és hűtve, egyenes pohárból, egy mozdulattal megisszák. A tanács pálinkabírái óva intenek az ilyen típusú pálinkafogyasztástól. Kóstolni csakis tulipán alakú pohárból és szobahőmérsékletű pálinkát szabad, amit lassan, kortyonként kell elfogyasztani. Az igazán profik még szürcsölgetik is a kóstolás közben, hogy a levegővel együtt minél több illat és íz szabaduljon fel a szájukban. A kezdő kóstolók erre a célra esetenként partedlit is kérhetnek.
Kezdőknek az illatos, haladóknak alma és cseresznye
Ahhoz, hogy megismerjük és megszeressük a pálinkát fontos ismernünk a saját ízlésünket is. Érdemes például abból a pálinkából kóstolni, aminek a gyümölcsét önmagában is kedveljük, mert jó eséllyel így a belőle készült pálinkát is élvezni fogjuk. A Pálinka Nemzeti Tanács azt javasolja, hogy a kezdők a nagyon illatos, szinte parfümös termékekkel kezdjék a kóstolást: ágyas pálinkákkal, málnával, kajszival, irsai szőlővel, vilmoskörtével és birssel. Ezeket a kóstolómesterek „csali (vagyis csalogató) pálinkának” hívják, mert könnyű velük megbarátkozni, felismerni és megszeretni. A haladóké az alma, cseresznye és a törköly pálinkák, akiknek már kifinomultak az érzékeik.
A jó pálinkának ára van
Bármilyen áron is jutunk hozzá a pálinkához, mindig legyünk óvatosak a vásárlásnál. A Pálinka Nemzeti Tanács kurzusain azt is hangsúlyozza: a jó pálinkának ára van. A minőségi pálinkafőzés ugyanis rendkívül költséges, csak komolyabb anyagi befektetéssel kerülhet a polcokra nagyobb mennyiségű, mégis hibátlan pálinka. A gyümölcsök beszerzése, esetenként a megtisztítása (például a birsalma szőrtelenítése) és feldolgozása is fontos része a folyamatnak, amit lehetetlen olcsón kivitelezni.
A kóstolókurzus szeptember 20-24. között minden nap 14.00 órakor kezdődik, ami után 14.30-kor egy-egy díjnyertes pálinka is bemutatkozik. Meg lehet kóstolni például a 2014-es és a 2015-ös év legjobb pálinkáját, 2016 legeredményesebb pálinkafőzdéjének Piros Vilmosát, és az idei év ország pálinkájának választott Konkordi-Izabella szőlő pálinkát is.
Program:
Szerda:
14.00 – Pálinkahibák és szépségek – Kóstolókurzus
14.30 – Kóstolás: Villányi Pálinka: Magyarbólyi Pálinkafőzde - Villányi Válogatott Vörös Törkölypálinka (2017-ben Legjobb 10 000 palack feletti tétel díjas terméke a Pálinka Országkóstoló és az Országos Pálinka és Törkölypálinka verseny)
Csütörtök:
14.00 – Pálinkahibák és szépségek – Kóstolókurzus
14.30 – Kóstolás: 1 Csepp Pálinka: Zenit szőlő – Kései meggy 2013 (2015-ben Magyarország legjobb pálinkája díj a Pálinka Országkóstoló és az Országos Pálinka és Törkölypálinka versenyen)
Péntek:
14.00 – Pálinkahibák és szépségek – Kóstolókurzus
14.30 – Kóstolás: Mályinkai Pálinkafőzde: Konkordi-Izabella szőlő pálinka (2017-ben Magyarország legjobb pálinkája díj a a Pálinka Országkóstoló és az Országos Pálinka és Törkölypálinka versenyen)
Szombat:
14.00 – Pálinkahibák és szépségek – Kóstolókurzus
14.30 – Kóstolás: Szicsek Pálinkafőzde: Fekete ribizli (2014-ben Magyarország legjobb pálinkája díj a Pálinka Országkóstoló és az Országos Pálinka és Törkölypálinka versenyen)
Vasárnap:
14.00 – Pálinkahibák és szépségek – Kóstolókurzus
14.30 – Kóstolás: Árpád Pálinka: Piros Vilmos (2016-ban Magyarország legjobb pálinkája díj és Legeredményesebb pálinkafőzde díj a Pálinka Országkóstoló és az Országos Pálinka és Törkölypálinka versenyen)
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek