Címerében árpa, komló, korsó és egy évszám: 1993. Bár az egyesület szervezése tényleg 1993-ban kezdődött, hivatalosan csak 1994. február 1-én lettek bejegyezve 18 sörfőzde részvételével, alapítóhelye Kerekegyháza, ami a helyiek által szívesen fogyasztott Domján Sör szülőhelye.
A kezdetektől a magyarországi sörfőzdéket képviselik. Taglétszámunk a 90-es évek közepe táján már 140-re növekedett, majd mikor a sörfőzdék száma a "házi sörök" adójának nagyokéhoz hasonló emelése miatt drasztikusan csökkent, az egyesület taglétszáma is megfogyatkozott. Jelenleg a működő sörfőzdék kb. 80%-a az egyesületük tagja, oldalukon 31-en vannak konkrétan megnevezve.
A kibontakozás első éveiben a KSE segítette tagjait a sörfőző szakmunkás képesítés megszerzésében, szakmai oktatásokat, sörtechnikai kiállításokat, szakmai szimpóziumokat, külföldi üzemlátogatásokat szervezett, és jó kapcsolatot tartott a szakmai és felügyeleti szervezetekkel. Sör szakbizottsági tagsággal részt vállalt az Élelmiszerkönyv előkészítésében, javaslattevő szerepe volt a Jövedéki törvény módosításaiban.
A sör minőségének javítása és megtartása érdekében a gyártók igénye szerint, az egyesülettel szoros kapcsolatban működő szaklaboratóriumok szolgáltatásokat nyújtanak részükre. Együttműködési kapcsolatunk van a Magyar Élelmezésipari Tudományos Egyesület (MÉTE) Söripari Szakosztállyal, ezzel is elősegítve a szakmai továbbfejlődésünket.
Támogatják a Magyarországi Sörcikkgyűjtő Klub rendezvényeit.
Az elmúlt 21 évben a kisüzemi sörfőzés hagyományait felélesztették Magyarországon. A kezdeti nehézségek ellenére, főzdéik minőségi színvonala már megfelel az elvárásoknak, és söreiket egyre többen fogyasztják. A sörgyártáshoz javarészt hazai és mindig természetes alapanyagokat használnak. A hazai sörpiac volumenét tekintve helyük szerény, de törekszenek arra, hogy sörkülönlegességeikkel elnyerjék a fogyasztók tetszését.
Az egyesület 2006 márciusától Az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend tagja, folytatja és fejleszti a magyar gasztronómia hagyományait. 2008-tól nemzetközi sörös konferenciákat tartanak a Miskolci Egyetem Bölcsésztudományi karával, ahol az érdeklődök izgalmas előadásokon ismerhetik meg a múltat, fejtegetik a jelent és keresik jövőbeli helyüket.
Az egyesület első elnöke, Domján István. 2012. októberében 23-án 70. születésnapja alkalmából Életfa-kitüntetést kapott a Vidékfejlesztési Minisztériumtól.
A konferenciák alkalmával a kisüzemi sörfőzdék tagjainak sörfesztivált és minden páros évben országos sörversenyeket szerveznek, ami további minőségi fejlesztésére ösztönözi a gyártókat. 20 éves jubileumának alkalmából a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete 2014-ben "hazai környezetben" Miskolcon rendezte meg a X. Nemzetközi Sörversenyt, melyre 83 tétellel magyarok, csehek, szlovákok, ukránok, lengyelek és angolok is neveztek, a végeredményt tekintve 3 sör kapott gyémánt diplomát, 22 arany-, 34 ezüst-, és 18 bronzérmet.
kép forrása: boon.hu
Az egyesület jelenlegi elnöke Vaskó György, az 1992-ben alapított Serforrás tulajdonosa.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek