Helyszín: Pivovar Velke Popovice
Időpont: 2015. június 13.
Velké Popovice apró falucska, mely Prágától 20 kilométerre található, de az autópályáról lehajtva pillanatok alatt oda lehet érni. Előre meghatározott időpontokban gyárlátogatásokat szerveznek csoportoknak (csehül és angolul), a helyi szuvenírboltban kapható jóformán minden, ami kecskés: póló, öv, kabát, sapka, esernyő, vágódeszka, plakát, korsók stb., míg a szomszédos Velkopopovická Kozlovna franchise rendszerű vendéglőben garantáltan a legfrissebb csapolt sört vételezheted a csülök és knédli mellé, legyen az világos, barna vagy szűretlen.
A fesztiválra tekintettel most nem kellett elmenni a vendéglőig, a kihelyezett pultokban volt minden mi szem-szájnak ingere, magyar viszonylatban nevetségesen olcsón a gyárudvarban. A 10°-es Kozel 20 korona, a 11°-es 25 korona, a Kozel barna 25 korona, a szűretlen 13°-as 30 korona, miközben 1 cseh korona nagyságrendileg 11,5 forintot ért.
Kánikula? Volt. Az emberek özönlöttek, ajándék műanyag kecskeszarvakban hordták műanyag korsóikat, nagy huzattal ittak, ittak, ittak, és olyan hagyományos mesterségekben próbálták ki magukat, mint a kefekötés, a pénznyomás, a billogozás fadeszkára - mert a Kozelt ott kb. úgy határozzák meg, mint nálunk a Kőbányait, hogy a munka után ennyi jár, ez egyfajta elismerés, ott a szlogen: Kdo umí, umí, vagyis aki tud, az tud.
Más kérdés, hogy a program szerint féltávnál olyan hosszan tartó és heves zivatar csapott le, hogy az eső elől fedett helyre kellett menekülni. Így a szerencsejátékon elnyert beülőmmel a szabadtéri programként meghirdetett rekordkísérletben se tudtam részt venni, melynek az lett volna a lényege, hogy Csehország leghosszabb sörpadjánál sörözünk, de mi jó hír, hogy órákkal később nélkülem is megoldották, szám szerint 327-en.
A sörgyári túrán mutattak és mondtak sok-sok érdekességet. El tudjátok képzelni mennyi sört főznek ott egy évben? 1,6 millió hektolitert! A Kozel a legszélesebb körben - 48 országban - eladott cseh sör, a gyár a méltán híres Pilsner Urquellt is gyártó Plzeňský Prazdroj részvénytársaság része, tulajdonosa a dél-afrikai SABMiller, pont mint a magyar Dreher Sörgyárak Zrt.-nek.
Végezetül a látogatóteremben bemutatott videó szöveges kivonatát is hadd osszam meg veletek. Hátha kedved csinálok vele Velké Popovicéhez, vagy csak egy jó Kozelhez.
A popovicei Kozelről
A popovicei sör aranykora az ipari forradalom idején 1874-ben kezdődött, mikor a rézműves családi hagyományt folytatva a gyártulajdonos František Ringhoffer modern sörfőzdét épített a városban. A Kozel név kezdetektől egyet jelent a jó minőségű sörfőzéssel.
Bár a gyártási technológia fejlődött, a hagyományok nem változtak, és éppen ettől váltak hagyományokká. Sok éven át a velké popovivicei sörgyár látogatóit Olda üdvözölte, a bakkecske, amely csehül Kozelt jelent. A kecske 1922-ben vált a sörgyár szimbólumává, mikor egy Popovicén átutazó francia festő megköszönte a helyiek vendégszeretetét, és megalkotta a Kozel emblémát, mint búcsúajándékot. Az 1930-as évektől valóban tartottak kecskéket a sörgyár kertjeiben, az elsőt Oldának hívták, az uzsgorodi Olda sörgyár után, de a rend kedvéért így hívják a velké popovicei sörgyár kabalaállatait a mai napig.
Hogy főzik a Kozel sört?
Minden korsó Kozel mögött sok-sok ember kemény munkája áll. Egy igazi sörhöz igazi hozzávalókra van szükség. Első osztályú a žateci régióból származó Saaz komlóra, amely a hagyományos aromát kölcsönzi a sörnek, híres forrásvízre, amely a Velké Popovicét körülvevő erdei kutakból nyernek, és a legjobb cseh árpából készült malátára, melyet a saját maláta keverékük előkészítésénél használnak. A sörfőzdében az összetevőkből előkészítik az úgymond édes cefrét, majd később kétszer komlóval forralják. Az első adag komló finom keserűséget ad, a második adag pedig kiegyensúlyozott komló aromát kölcsönöz. A sörlevet eztán lehűtik 10 °C-ra, majd átszállítják a fermentációs helyiségbe, ahol hozzáadják a speciális sörélesztőt. Ez átalakítja alkohollá a cukrokat, és természetes széndioxiddal dúsítja a sört. A "fiatal sör" a fermentáló szobából az ülepítő tartályokba kerül, ahol finom és kiegyensúlyozott ízt kap. A folyamat végén a velké popovicei Kozelt már csak szűrni, csomagolni, és élvezni kell. Egészségetekre!
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek