A Gancia az első eredeti olasz pezsgő család, mely 1850 óta képviseli az olasz pezsgő kultúrát. Sikerét az ország iránti szenvedély és a hagyományok mély tisztelete mellett, a megújulásra és a minőségre fordított aprólékos figyelemnek köszönheti. A Ganciára világszerte úgy tekintenek, mint az olasz életstílus és ünneplés megtestesítőjére: pohárköszöntő a barátokkal, vagy a családdal az élet rendkívüli pillanatainak élvezete, egy aperitif az ismerősökkel. A Gancia pezsgők ma már nem csak Olaszországban, hanem az egész világon kedvelt kísérői a családi és baráti koccintásoknak.
A Gancia kultúra lelke a tökéletes termék keresése: egészen a talaj gondos kiválasztásától, a gondosan puttonyba szüretelt szőlőszemek alapos átvizsgálásáig, vagy a finom préselési eljárástól a különböző fajták házasításáig, a munkafolyamat mindegyik fázisa már-már megszállott szenvedéllyel megy végbe. A földalatti katedrálisok a piemonti Canelli városának talaja alatt nyugszanak. Csodálatos mivoltának és jelentőségének köszönhetően az UNESCO is a világörökség része elismeréssel tüntette ki a pincészetet. Ezt annak is köszönheti, hogy tökéletes, természetes hőszigetelő hatású mésztufa kőzetrétegből vájták ki évszázadokkal ezelőtt a pincészetet, ahol az állandó 12-14 fokos hőmérséklet gond nélkül fenntartható, ideális körülményeket biztosítva a nagyszerű borok és pezsgők készítéséhez és nemesítéséhez. Az Asti és a Prosecco eredetvédett, vagyis csak Olaszország ezen régiójából származó pezsgőket nevezhetnek így, ezzel is utalva a minőségre.
Az Asti-módszer lényege, hogy a legtöbb pezsgőtől eltérően itt nem borból, hanem közvetlenül mustból történik a másodlagos erjesztés, azaz annak cukortartalmából jönnek létre a buborékok, nagyméretű acéltartályokban, élesztő segítségével. Ez mindig magas maradék cukrot, azaz dosage-t eredményez, ami meghatározza az Asti pezsgők karakterét. Ahogyan Massimiliano Gancia, az alapító ükunokája a VinCE Budapest mesterkurzusán elmondta: a módszer kitalálójaként azóta is méltán büszkék a Gancia Astira. A piemonti muskotályos szőlő parfümös aromája – kiegészülve a visszafogott alkoholtartalommal – gyönyörűen elegyedik a mézre emlékeztető édességgel, éppen ezért kiváló kísérője lehet a különféle desszerteknek, de étkezés után akár önállóan is megállja a helyét. 80 millió palack készül belőle évente, amiből 50 milliót Olaszországban értékesítenek!
Pezsgőfronton az Asti mellett a Prosecco számít Olaszország másik ikonjának, a Gancia pedig két változattal is képviselte ezt a típust a mesterkurzuson. A Gancia Prosecco és a kizárólag csak az előadáson kóstolható, prémium terroirról származó Gancia Valdobbiadene Prosecco egyaránt magukban hordozzák azt a letisztultságot, amelyet Massimilliano Gancia is kiemelt, mint a márka egyik fő jellemzője. A tartályos erjesztésnek köszönhetően itt nincsenek másodlagos aromák, a Gancia Prosecco karakterét teljes egészében a glera (korábbi nevén prosecco) szőlő gyümölcsössége adja. Ez a tisztaság, valamint a könnyed frissesség testesíti meg azt a laza, olaszos életérzést, amit mindenki vár egy tökéletes proseccótól. Ugyanezt a klasszikus vonalat képviseli a mesterkurzuson szintén megkóstolt Gancia Brut is, amely intenzív, elegáns aromáival és szárazságával a mediterrán konyha nagy barátja.
Hamarosan hazánkban is kaphatóak lesznek a Massimiliano Gancia által bemutatott Pinot di Pinot Brut és Pinot di Pinot Rosé tételek is, amelyekbe a fentiekhez hasonlóan tartályos erjesztéssel kerülnek a buborékok, azonban érdekességük, hogy válogatott pinot nero, pinot bianco, illetve pinot grigio szőlőkből készülnek. Ezek a fajták egyensúlyos savakat és gyönyörű virágosságot kölcsönöznek a pezsgőnek, nem véletlenül nyerte el a mesterkurzus résztvevőinek is a tetszését. A világon egyedülálló módon kizárólag a Gancia készít speciális Pinot di Pinot pezsgőket, ráadásul az előadást tartó Massimilliano Gancia édesapja álmodta meg elsőként ezeket a tételeket.
A Gancia az első számú olasz pezsgőgyártó, termékeikkel közel 80 országban van jelen, jellegzetes üvege az egyik védjegye, mely az 1868-as palackformát idézi. A marketing Magyarországon még csak most épül, de ha másfél évszázadig elvoltak a magyar piac nélkül, miért is sietnének?
A Magyarországon forgalomba került Gancia pezsgők és prosecco
1. GANCIA BRUT – üvegén elegáns, szürke címkével. A „brut” megnevezés annyit jelent, hogy nagyon száraz, vagyis viszonylag alacsony a cukortartalma. Emiatt talán inkább a férfiak, vagy az érettebb korosztály kedvelik. Nagyon jó tulajdonsága, hogy remekül illik minden vacsora elé aperitifnek, vagy bármilyen ünnepi koccintáshoz, vagy akár még halas, zöldséges falatkák mellé is.
2. GANCIA ASTI – az Asti pezsgők készítése egy kicsit más eljárás szerint történik, de nem csak ennek, hanem az alapul szolgáló, általában muskotályos szőlőfajták miatt is ez egy édeskés ízű, magasabb cukortartalmú pezsgő. Édesebb íze miatt remek kísérője az édességeknek, akár vacsora után, akár csak torták, sütemények mellé választjuk.
3. GANCIA ROSÉ – ahogy a címkéje és az ital színe is mutatja, ez egy csodálatos rosé pezsgő. Színe miatt inkább a hölgyek kedvelik – bár manapság rengeteg férfit is láthatunk rosé bort vagy rosé fröccsöt fogyasztani, így nem szabad csak a külső alapján ítélkeznünk! Ideális könnyű, zöldséges, halas előételekhez, olaszos tésztaételekhez – valamint általában zöldségekhez és húsokhoz, csakúgy, mint egy rosé bor.
4. GANCIA PROSECCO – A prosecco, így a Gancia Prosecco is egy eredetvédett szénsavas alkoholos ital, kizárólag Venetto régióból származó Glera szőlőből készül. A prosecco az eredetvédettségét 2009-ben kapta meg és a pezsgőkkel ellentétben nem tartalmaz élesztőt, a készítése során a borba szénsav kerül, tehát nem erjedéssel kerül bele a buborék. Éppen emiatt kitűnő koktél-alap is, vagy akár Aperollal, Camparival (olasz kesernyés ízű likőrök) is fogyaszthatjuk koraeste, vacsora előtt aperitivoként. Akik nem kimondottan kedvelik a pezsgőt, azoknak is jó választás lehet, mert szigorúan véve inkább a fröccsre hasonlít ez az ital. Címkéje narancssárga, a dugón még egy elegáns kis narancssárga szalag is végigfut.
Pezsgőzés Magyarországon
A magyarországi fogyasztók a statisztikák szerint a magasabb cukortartalmú pezsgőket kedvelik leginkább, azonban az elédesedett ünnepi időszakon kívül egyre nagyobb szerep jut a száraz kategóriáknak is. A Gancia portfóliójában mindenki megtalálja a saját ízlésvilágának megfelelő pezsgőket, de érdemes kipróbálni egy-egy új kategóriába átvezető tételt is.
A teljes körű élmény elérése miatt fontos odafigyelni a fogyasztási etikettre. Használjunk tulipán formájú pezsgős vagy boros poharat, ami szépen összegyűjti az aromákat és kordában tartja az elillanó buborékokat. A felbontás előtt érdemes kb. 8 Celsius-fokra lehűteni az italt, de tárolni elegendő csak száraz, hűvös helyen. A frissességük megőrzése érdekében ne őrizgessük hosszú időn keresztül a pezsgőnket, kivéve a nagy érlelési idővel készült tételeket.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek