> Szilveszter éjjeléhez és az újév napjához számtalan régi szokás kapcsolódik. Az egyik meghatározó momentum, mikor a társaság a végtelennek tetsző BÚÉK-ozás közben pezsgővel koccint, de vajon tudjuk-e az okát, illetve miféle átkot szabadítunk a fejünkre, ha sörrel vagy fröccsel próbálkozunk a mértékletesség és/vagy a ne keverd logika mentén?
A népi hagyományok és hiedelmek szerint az elkövetkezendő év annak szellemében telik, amilyen a szilveszter este és az új év első napja volt. Ergo ez a legfőbb oka a féktelen szórakozni akarásnak, hisz ezzel biztosítjuk, hogy az elkövetkező évünk is vidáman teljen.
Szilveszteri szimbolika
Az év utolsó és a rákövetkező év első napján számos szimbolikus jelentőségű dolgot teszünk. Ilyenek a fogadalmak, melyek életünk egy újabb fejezetének elején nagyobb reménnyel és kitartással párosulnak, és ilyen az álarc viselése, a zajkeltés, trombitálás a szerencsétlenség elijesztésére, no meg a hagyományosan meghatározott ételek és italok fogyasztása.
Az ünnepen szerencsét, bőséget, gazdagságot hozó ételeket, italokat fogyasztunk. A szilveszteri vacsora fő fogása a malacsült, mivel a sertés a földet túrva kifordíthatja nekünk a szerencsét. Épp ilyen megfontolásból nem szokás lábasjószágot, baromfit és halat enni, mivel az előbbi hátrafelé rúgva okozhat bajt, a madár elkaparja, a hallal meg elúszik a szerencse. A lencse illetve egyéb sok apró szemből álló étel, elsősorban hüvelyesek fogyasztásának oka, hogy az új évben legalább annyi pénzünk legyen, mint amennyi szem lencsét, babot, borsót ettünk.
Buborék a fejbe
Ebbe a sorba illeszkedik a pezsgőzés is. No nem a megszámlálhatatlan apró buborék miatt, inkább annak pompájáért, hiszen a ma már a legtöbbek számára megfizethető ital nagyon sokáig csak a leggazdagabbak kiváltsága volt.
Dom Perignon francia szerzetes az 1600-as évek végén állított elő először – véletlenül – borból pezsgőt. Az erjedésben lévő cukrot tartalmazó bort, vastag falú palackban parafadugóval zárta le. Karácsony táján barátait ezzel kínálta, s mikor megkóstolta a gyöngyöző bort, így kiáltott: ”A csillagokat iszom!”. Ám egészen az 1850-es évekig kellett várni, míg a gyártási technológia a tank-pezsgő készítéssel odáig fejlődött, hogy a habzó ital létrejöttéhez szükséges erjesztést nem egyedileg és üvegenként kellett elvégezni.
Egy üveg pezsgő elkészítése a kezdetekkor 2-3 évet vett igénybe. A Dom Perignonnál már bevált és féltve őrzött recept szerint erjedésben lévő bort töltöttek a palackba, ott szén-dioxid termelődött, de a túlnyomás hatására a palackok jelentős része fel is robbant. Ez mindjárt meg is magyarázza, hogy a pezsgő ebben az időszakban miért csak a legtehetősebb nemesi családok mulatságain kerülhetett elő.
A pezsgő lényege: egy szigorú előírások szerint készült bort megédesítenek és újraerjesztenek. A második erjesztés zárt térben, nyomásálló palackokban, illetve ma már tartályokban is történik. Az erjedés során keletkező széndioxid oldott állapotban marad a borban, illetve összegyűlik az erjesztő edény légterében. A későbbiekben ettől pukkan, habzik és gyöngyözik a pezsgő.
A tankpezsgő-készítés egy olyan eljárás, amellyel hatalmas tartályokban egyszerre 7-8000 palacknyi pezsgő is előállítható egyszerre. Itt a pezsgőre jellemző szénsavasságot eredményező másodlagos erjedés nem a palackban, hanem nyomásálló rozsdamentes acéltartályokban megy végbe, az új gyártási technika a pezsgő árának jelentős csökkenéséhez vezetett, és ezáltal a kiváltságosok itala a legtöbb ember számára elérhetővé vált. A luxus érzete azonban mind a mai napig hozzákapcsolódik a pezsgőiváshoz. A szilveszteri szokás lényege tehát az, hogy ha drága, úri italt iszunk az újév első perceiben, a folytatás is gazdag, úri, fényűző lesz.
Kapcsolódó cikkek:
- Dívány: Pezsgőteszt
- Bortúra: A pezsgő története
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek