> Sokak számára furcsa lehet, hogy borászként, és a VinVin Borpercek rovat első részeként a tablettás borokról írok. Szerencsére Magyarországon az utóbbi években egyre több ember érdeklődik a borkultúra iránt és lesz minőségi borfogyasztó, ami nagyon pozitív jelenség. Ha azonban az elmúlt időre tekintünk vissza, rengeteg rossz példával találkozhatunk.
A tablettás borok alapvetően nem tablettás borok. Ez annyit jelent, hogy nem tablettából készülnek, de – ahogy mondani szokás – szőlőt sajnos nem láttak.
Magyarország ezzel a gyűjtőnévvel illetjük az ún. „csinált” borokat, amelyeket egy alföldi ismerősöm elmondása szerint a következő módon kell készíteni:
„Végy egy 10 hektoliteres tartályt, tegyél bele búzadarát, desztvizet, cukrot, melegítsd fel a megfelelő hőfokra, majd várj. A cefre szépen-lassan elkezd forrni, mintha csak duruzsolnának a méhek. Természetesen az egész folyamatot éjszaka kell csinálni, hogy ne zavarja a „napfény” a szemedet
(meg persze mi sem zavarjunk senki mást). És kész.”
Amíg ezeket a módszereket nem számolták fel, nem az volt a kérdés, hogy hogyan készül el, hanem hogy mennyi idő alatt. Az ismerős elmondása szerint három nap volt a csúcs, a lötty pedig sajnos ki is került a piacra, és rengeteg ember mája bánta.
Azt hiszem, ki tudjátok találni, mi a véleményem a tablettás borokról, szerintem felesleges is leírni. Elég csak annyi, hogy ha jó bort iszol mindig jó lesz. Ma is, holnap is.
(x) A VinVin Borpercek szerzője Kúcs Gyula, borász, a VinVin online borszaküzlet szakértője.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek