.. Összetett kereső

.. Közösség

.. Utolsó kommentek

  • UV pót: Megszűnt. (2023.12.11. 15:40) Nano drinkbár
  • Vlagyimir Iljics: Hol vannak a cicusok? (2022.08.19. 15:15) Macska
  • Alex Maties: Sofőrszolgálatra akkor van szükség, amikor a megrendelő autójával szeretne menni valahová, de már ... (2021.08.10. 01:31) Sofőrhívó app
  • kocsmablog: Megtörtént a vendéglátóhely-típusok felülvizsgálata, melyet a szektor régóta szorgalmazott. Olyan ... (2021.01.05. 17:44) A vendéglátóhelyek típusai
  • IPAfai Pap: Ez nagyon menő találat! (2020.12.25. 13:10) Pesti pinceszerek
  • élhetetlen: Függetlenül attól, hogy nem érdekel a sör, ez azért durva. Kötelezően árusítani valamit? Ez legfel... (2020.12.18. 21:04) Sörtörvény: mindig lesz kisüzemi sör csapon?
  • Utolsó 20
2012. 03. 2. - kocsmablog
Sörbabonák

pixel

> A Serteperte blog szerzőjének, Kovács Gábornak sörmentén való munkája megannyi könyvből és publikációból visszaköszön. Az Egyperces történetek a sörről című könyve a téma iránt fogékonyaknak ma is alapmű, melyből alkalmanként mi is szemezgetünk. Aktuális témánkból kiderül, hogy a sörhöz kapcsolódóan nem csak remek élmények, de babonák is akadnak bőven!

Egykor, mint minden fontos dolog ügyében, a sörrel kapcsolatosan is kialakultak babonák. Így hittek abban is, hogy aki a böjt éjszakáján sört iszik, az meghosszabbítja az életét. Egy másik babona szerint a búzasörben fürdés megőrzi a bőr hamvasságát. Ennél spirituálisabb annak a hite, hogy ha a talált patkót feltüzesítve melegítjük meg a sört, annak elfogyasztása mindenféle gyomorbántalmat megszüntet.

Az álmoskönyv szerint sörrel álmodni veszekedést jelent, ám ha álmunkban sört főzünk, az jó jövedelmet ígér. A részegség jelentése: kellemes óránk várnak ránk.

A sör habját manapság sokan lefújják - eredetileg ezzel azt kívánták megakadályozni, hogy a boszorkányok hatalmat nyerjenek az illető felett. Érdekes módon azt is tudni vélték, hogy a boszorkányok a részeg ember felett már nem szerezhetnek hatalmat.

A sör utántöltését - azaz, hogy csak a kiürített pohárba szabad sört önteni - esküvőkön az a babona tiltotta, mely szerint ezzel szerencsétlenné tesszük a szerelmet. A lányoknak nagyon kellett óvakodniuk attól is, hogy felborítsanak egy söröspoharat, mert ez törvénytelen gyermek érkezését jelentette.

A középkorban dél-német vidékeken uralkodó szokás szerint a jó sör feltétele volt, hogy a főzési idény kezdetén öregasszonyok táncolják körül az első főzetet, s vezényszóra beleköpjenek. Ez csak látszólag gusztustalan, mivel a főzet hosszú ideig forr, és ezért steril marad mindaddig, míg élesztőt nem adnak hozzá.

Még a 20. század elején is hittek egyes sörfőzők abban, hogy a megromlott sört, ha egy gőtét dobnak bele feljavíthatják. Anyagi szempontból sokkal eredményesebb az a módszer, hogy a sörfőzdések és vendéglőseik a megsavanyodott régi sört végső megoldásként lakodalmakban mérték ki, bízva abban, hogy a sör rossz ízét a berúgott vendégek úgysem veszik észre.

Az Egyperces történetek a sörről című könyv kedvezményesen megvásárolható az Aréna 2000 Kiadónál.

Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!

A bejegyzés trackback címe:

https://kocsma.blog.hu/api/trackback/id/tr574284365

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása