> Télen jól esik a hideg elől bemenekülni egy bárba, és a barátokkal meginni egy-két italt. Egy sör a fülledt nyári estéket idézi, a bor újra a napsütötte tópartra repít, de vigyázz, nehogy ott ragadj, reggel pedig a meleg nyári szellő helyett a piacra siető szomszéd néni ébresszen a fagyos kapualjban.
- Ha elmúltál 18, ihatsz alkoholt
Kattints, és megtudod, hogy’ igyál mértékkel, okosan.
- Ital mellé víz: az ideális választás a bárban
Mindig figyelj oda, hogy ha alkoholt iszol, minél gyakrabban igyál meg mellé egy pohár vizet. Így ellensúlyozhatod az alkohol dehidratáló hatását, ami miatt a fejed fájna, émelyegnél. Amikor hazaértél, küldj be még egy pohár jóéjtvizet, és másnap nem ébredsz macskajajjal, és a téli szürkeségben nem éppen hasznos napszemüvegre sem lesz szükséged, hiszen nem lesz nyúzott az arcod.
- Megéri várni!
Ugye ismerős az érzés, hogy minél jobban vársz valamire – például már most a karácsonyi ajándékaidra – annál jobban fogsz neki örülni? Ha az első pohár ital után is vársz egy ideig a következővel, a hatás nem marad el, önfeledten, boldogan bulizol majd a barátaiddal, anélkül, hogy gyorsan fejbe vágna néhány, gyors egymásutánban leküldött pia. Az egész héten várt party így a jó hangulat, nem pedig a rosszullét és a korai távozás miatt lehet emlékezetes.
- Egyél, igyál, az együtt jó!
Az alkohol mellé mindig válassz szilárd kísérőt! Egyél egy szendvicset, egy zsíros deszkát, vagy pár szem sós mogyorót – így a gyomrodat megóvod az alkohol maró hatásától, és kisebb eséllyel érzed majd magad rosszul az este után, vagy során.
- Kutyaharapás mellé még a szőrt is? A legrosszabb kombó.
Egy hosszú, italozással töltött éjjel utáni reggelen a szervezeted tiszta vizet, vagy egy finom teát kíván. Ne küldd padlóra még egy adag alkohollal. Így van esélyed arra, hogy este jókedvűen, fitten újra beülj meginni valamit a barátaiddal. A gyógysör úgyis túl hideg egy téli reggelre.
- Slusszkulcs vagy a pohár? Csak az egyiket választhatod.
A téligumi és a hólánc sem nyújt megfelelő biztonságot akkor, ha akár egy kortyot is ittál, mielőtt volánhoz ültél. Télen a csúszós, latyakos, fagyos utakon, a szürkületben, ködben sokkal jobban számít minden apró mozdulatod, még fontosabbak a jó reflexek, ne ronts rajtuk itallal. Ha például szilveszterkor több buliba is be akarsz nézni, ne autóval menj – szállj buszra, vagy a haverokkal dobjatok össze taxira. Ha mindenképp saját autóval mennétek partyzni, jelöljétek ki az aznapi józan sofőrt. A pozíció persze körbejárhat, legközelebb valaki más fuvarozza majd a társaságot. Legyél jófej: legyen az a te karácsonyi ajándékod a barátaidnak, hogy most te vállalod a sofőr szerepét.
- Bicikli + alkohol = nem megoldható egyenlet
Melegebb, napsütéses őszi és téli napokon újra és újra előkerül a tárolóból a bringa. Ám fontos, hogy tudd, ha biciklin ülsz, ugyanúgy járművet vezetsz, mintha autóval mennél. A józan ítélőképességedre és a reflexeidre a nyeregben is szükséged van, így ha ittál, busszal, vagy taxival menj haza. Ittasan biciklizve megcsúszhatsz a latyakban, átázik a ruhád, és amellett, hogy megsérülhetsz, meg is fázhatsz, és rögtön intéztél magadnak pár nap kényszerpihenőt…
- A saját léceden érj le a sípálya végébe!
Síeléskor napközben, a lejtőkön mozogd ki magad, a hüttében pedig a gőzgombócot válaszd, egy forró teával – jól felmelegít, és erőt ad a nehezebb pályákhoz. Alkoholt ne igyál, ha még csúszni akarsz, hiszen a lecsúszáskor létfontosságú, hogy jól ítéld meg a helyzeteket, ügyesen manőverezz, ne ütközz senkivel, és lehetőleg mellőzd a sérüléseket. Ugyanez vonatkozik rád akkor is, ha korcsolyázni, vagy szánkózni indulsz – ott is fontos, hogy működjenek a reflexeid és jól dönts, minden szituációban.
- Mértékkel
Az ünnepekkor, ha akarod, ha nem, jön a nagycsalád. Ilyenkor óvatosan igyál, ne túl sokat, hogy
- méltósággal viseld a „de megnőttél”, a „hogy megy a munka”, és a „mikor lesz esküvő” típusú beszélgetéseket
- ne a csúnya berúgásodról szóljanak a rokonok következő anekdotái,
- meg tudd magyarázni a nagyinak, miért nem kérsz több töltött káposztát
- még fel tudj kelni a vacsoraasztaltól.
Ha a kötelező program után a barátaiddal ünnepelsz, és karácsonyi kocsmatúrára mentek, mindenhol maximum egy italt igyál, hogy az utolsó tervezett állomásra is eljuss, a saját lábadon.
- Legyél őrangyal
Ha a társaságban valaki túl sokat ivott
- a következő körben alkohol helyett egy narancslevet vagy egy pohár vizet kérj neki
- ajánld fel, hogy megfelezel vele egy melegszendvicset - te költséghatékonyan laksz jól, az ő gyomrában pedig felszívja az étel az alkoholt
- hívj neki taxit, a sofőrnek mondd meg a címét, így biztosan épségben hazajut, és legközelebb is együtt mulathattok, persze okosabban
- ne engedd volán mögé ülni, bicajra szállni, ha kell, vedd el a slusszkulcsát, vagy a biciklizárja kulcsát
- Ha nem ismered, ne idd meg!
Nem mindenki olyan jóindulatú, mint a Mikulás, akkor sem, ha ajándékot hoz. Ha ismeretlentől kapsz italt, inkább utasítsd vissza, ha nem láttad, mikor a csapos kitöltötte. Nem tudhatod, mi van a pohárban, és azt sem, hogy a “jóságos idegen” mit akarhat tőled.
- Ne keverd!
Ha elég felnőtt vagy az iváshoz, legyél elég felnőtt a választáshoz is: döntsd el, mit iszol, és maradj is amellett az este folyamán. A sokféle alkohol keverésétől nagy eséllyel rosszul leszel, és a következő napot ágyban töltheted, így sok más mellett a karácsonyi ajándékok beszerzésével is elmaradsz.
- Az alkohol nem folyékony kabát
Mikor hazaindulsz a bárból, öltözz fel alaposan, ne hagyd hátra a kabátod: hamis hőérzeted lehet az alkoholtól, és egy szál pulcsiban könnyen összeszedhetsz egy betegséget, amivel napokra kivonhatod magad a forgalomból. Felejtsd el, hogy az alkohol melegít: időlegesen úgy érezheted ugyan, de az energia, amivel a szervezeted az alkohol lebontásán dolgozik, azoknál a folyamatoknál fog hiányozni, amik többek közt azért is felelnek, hogy ne fagyj meg a hidegben hazafelé.
- Az idő a megoldás
Tudod, az idő mindent megold: azt is, ha nem sikerült mértéket tartanod, és túl sokat ittál. Hogy kijózanodj, bizony várnod kell, ez az egyetlen megoldás. Hagyd a májadat dolgozni – amíg megtisztítja az alkoholtól a véredet, pihenj, ülj le, dőlj le aludni. Legközelebb pedig, mikor alkoholt innál, emlékezz, milyen kellemetlen érzés volt a legutóbbi józanodás, és ezt figyelembe véve igyál, mértékkel.
- Tudd a számod!
Ne csak a mobilodét, hanem az italodét is – hogy józanul és vonzón legyen esélyed rá, hogy valaki elkérje az előbbit, vagy ne akadjon össze a nyelved, ha te kérnéd el valakiét, aki megtetszett.
2 a számod, ha lány vagy – maximum két italt igyál meg egy nap.
3 a számod, ha fiú vagy – a napi adagod legfeljebb 3 ital legyen.
4, a kivételes szám – különleges, ritka alkalmakon, ünnepeken néha ihatsz 4 italt.
0, a tabu szinonimája – egy korty alkoholt se igyál, ha bármilyen járművet vezetnél utána, legyen az autó, motor, jet ski, vitorlás vagy bicikli. De a 0 a számod akkor is, ha kisbabát vársz, vagy gyógyszeres kezelés alatt állsz. Ha épp’ egyik sem illik a helyzetedre, akkor is vonatkozik rád ez a szám: bármennyire is szereted a sört, a bort, vagy bármilyen más italt, legyen hetente minimum egy nap, mikor semmi alkoholosat nem iszol.
- Tarts velünk a további infókért!
Hogy mindig tudd, mi a legjobb döntés egy buliban, egy bárban, vagy akár egy otthoni iszogatásnál, kattints át az Italmérték Facebook-oldalára, és látogass el a honlapjukra is!
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
https://kocsma.blog.hu/api/trackback/id/tr973901080
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
.. Utolsó kommentek