> A Serteperte blog szerzőjének, Kovács Gábornak sörmentén való munkája megannyi könyvből és publikációból visszaköszön. Az Egyperces történetek a sörről című könyve a téma iránt fogékonyaknak ma is alapmű, melyből alkalmanként mi is szemezgetünk. Aktuális kérdésünk a honfoglaló magyarok italozási szokásaihoz köthető: mi is az a kumisz?
Vámbéry Ármin egyik munkájában annak a véleményének ad hangot, hogy a honfoglaló magyarokat jogtalanul illette Európa a részegeskedés vádjával. Véleménye szerint ritka ember, aki „a kumisztól vagy a bózától lerészegedik. Borral pedig, meg sörrel a magyarok csak Pannóniába való berontásuk után ismerkedtek meg.”
A bóza – melyről kevés szó esett az iskolában – elsősorban kölesből, de bármilyen más gabonából különleges technikával főzött „savanyó ital” azaz sör. A kumiszról viszont mindenki megtanulta, hogy honfoglaló őseink itala volt, arról azonban szemérmesen hallgattak tanítóink, hogy a kancatej érlelése az alkoholos erjedés után ért csak véget.
A kumisz készítési módja az, hogy a kancák tejét egy kifüstölt tömlőbe öntik. A füstölés nyilvánvalóan megöli a tej alvadását okozó baktériumokat, de érintetlenül hagyja a tejcukor fermentáló baktériumait. A tömlőt nem is tisztítják, hogy annak falához tapadó baktériumok újra és újra alkohollá erjesszék a friss kancatejet. A folyamatosan kevert tej órák alatt erjedő forrásba megy át. A végeredmény egy habzó, savanykás, bódító ital.
Az Egyperces történetek a sörről című könyv kedvezményesen megvásárolható az Aréna 2000 Kiadónál.
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
.. Utolsó kommentek