> A professzionális sörkóstolás előtt a sört némileg fel kell melegíteni, ugyanis a jéghideg sör eltompítja az ízelemeket, és nem teszi lehetővé, hogy a sör megmutassa teljes aromáját. A világos söröket 8 C°-on, a félbarna söröket 10 C°-on, a barna söröket 10-12 C°-on, a búzasöröket általában 12-15C°-on érdemes kóstolni, és próbáljuk meg érzékszerveinket teljesen ráhangolni. Nagyon fontos, hogy mindig tiszta pohárból igyuk a sört!
1. A sör fajtájának beazonosításához először a színét vegyük szemügyre, hogy aranyszínű, borostyánszínű, vagy fekete-e?
A Dreher Classic és a Pilsner Urquell arany színe alapján a világos sörök kategóriájába tartozik, ugyanakkor a sötét borostyán árnyalatú Dreher Bak egy hamisítatlan barna sörkülönlegesség.
2. Tartsuk a fény felé, és figyeljük meg, hogy tiszta vagy zavaros-e?
A szűrt világos és félbarna sörök, például az Arany Ászok termékcsalád tagjai, tükrös tisztaságúak. Azonban a szűretlen sörök, mint a Hofbrau Weissbier búzasör nem átlátszó, zavaros a benne lévő élesztő és fehérje anyagoktól.
3. A poharat az orrunk elé emelve, körkörös mozdulatokkal szabadítsuk fel a benne rejlő illóanyagokat. A pohárból nagyokat szippantva próbáljunk különböző aromákat azonosítani a sörben, melyek segítik az egyes márkák jellegzetességeinek beazonosítását. Az illat, amit éreztünk édeskés, malátás vagy inkább kesernyés, komlós? Esetleg virágos vagy alkoholos?
A Kozel illata aromás, kellemesen karamelles és malátás. A Dreher Classic karakteres keserűjét ugyanakkor a kétféle komlótól nyeri.
4. A sört kis kortyokban ízleljük meg, majd a szánkban körbeforgatva figyeljünk a nedű testességére, az ízek arányaira és harmóniájára. Próbáljuk beazonosítani a különböző aromákat, és figyeljük meg, hogy fanyar, keserű vagy édes, sima, vagy inkább perzselő volt-e az íze?
A Dreher Bak például egy magas testességű, karakteres sör, ízhatásában harmonizál a karamelles keserű és az édeskés malátás íz. Ezzel szemben a Kőbányai Sör alacsony testességű, lágy íze kellemes, frissítő hatású.
Az egyes aromák minden márkánál különböző mértékben és dominanciával fordulnak elő. Ezek az ún. „íz attribútumok" mind műszeres, mind érzékszervi vizsgálatokkal nagyon jól mérhetők, lehetővé téve ezzel az egyes márkák ízállandóságának biztosítását a gyártási folyamat során.
5. A keserű ízt a garatban érezzük, ezért a sört a kóstoláskor le kell nyelni. Miután lenyelte, figyelje meg az utóízeket! Például olajos, diós vagy gyümölcsös íz maradt-e utána? Erőteljes keserű, komlós ízt érzett-e vagy inkább édeskés, malátás volt az íze?
Jellemzően olajos, gyümölcsös utóízt érezhetünk a búzasörök kóstolásakor. Ilyen például a Hofbrau búzasöre a HB Weissbier.
6. Az illat és az íz harmóniája, a nedű testessége, és állaga együttesen adja meg az egyes sörök egyedi aromáját, ezért a biztonság kedvéért a kóstolást ismételjük meg!
Kövesd Facebook-on és Instagramon a Kocsmablogot, és ha úgy van: Mutass egy kocsmát!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Mantlesorrow · http://www.sorspecialista.hu 2011.07.22. 15:30:41
a Dreher Bak nem barna sör, hanem baksör elsősorban (legalábbis a barna sör kifejezés sehol nincs a cimkén). amúgy a cimkére írnak vmit a szép-fehér habról. természetesen egy igazi barnasörnek sosem lesz fehér habja, inkább ekrü, vagy még sötétebb
kár h összesen 4 féle sört említesz a cikkben. a sör mint kategória, ennél jóval tágabb.
.. Utolsó kommentek